Корейският мултиинструментален дует Olot ще има поредица от концерти в страната, съобщават организаторите от Jam On The River.
Филмът „Безветрие“ на Павел Г. Веснаков бе представен на кинофестивала „Златна роза“ във Варна. Най-много въпроси след прожекцията породи форматът 1:1, в който е заснета историята. По думите на режисьора това решение е продиктувано от желанието му да прехвърли емоциите на главния герой, изпълнен от Огнян Павлов - Fyre, на зрителите. „Той се завръща в родното си място и го връхлитат меланхолия и тъга, неща, които не иска да изпитва, но не може да се измъкне от тях и се чувства затиснат. Беше ми интересно как да прехвърлим на зрителите тези усещания на клаустрофобия и неизбежност, да бъдат близо до тях и да съпреживяват историята“, обясни Веснаков.
Присъствието на рап изпълнителя Fyre в главната роля, бе оценено като изключително силно, с обраност в играта. Режисьорът поясни, че татуировката на главата му изобразява Юлий Цезар и е истинск
Съвместна изложба на Мариана и Пламен Петкови и среща с писателката Галина Танева ще има в Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров" на 5 ноември, съобщиха от културната институция.
В Изложбена зала на библиотеката ще бъде представена експозиция, в която се включват двадесет и пет живописни пейзажа и композиции на Мариана Петкова, обединени под наслова „Визуално пътуване“ и тридесет пана метален релеф на Пламен Петков, представящи под наслов „Лятно слънце и море“ алегорични женски фигури, които носят идеята за красотата на жената в древността и наши дни, допълват от екипа на библиотеката.
Двамата художници са известни шуменски творци с многобройни самостоятелни изложби и участия в международни и национални биеналета, пленери и колективни експозиции. Инициатори и съорганизатори са на Националния артпленер в с. Салманово. Мариана Петкова работи
Градската художествена галерия в Пловдив посвещава месец октомври на Йоан Левиев по повод 90-годишнината от рождението му, съобщиха от културната институция.
От осми октомври в зала „2019“ ще бъдат представени 85 негови платна.
Красимир Линков, куратор на изложбата „Йоан Левиев“ и директор на галерията, е избрал да срещне публиката с автора чрез неговите най-добри живописни произведени от серии, които художникът сам особено цени. В залата се открояват платната от живописните цикли „Царски времена“ и „Ахилес“.
„Атаката на Ахилесовците“, „Парадът на Ахилесовците“ и другите композиции от тази поредица са впечатляващи спектакли на катарзиса на човешката душа, на борбата за надмощие, в която триумфалната победа се изражда в бутафорен изблик на опиянение, пише Линков в монография за а
Музеите във френската столица Париж отчитат намаляване на броя на посетителите от началото на лятото заради въведените ограничителни мерки, свързани с Олимпийските игри, предаде АФП.
Въпреки че е твърде рано да се прави равносметка, директорката на Лувъра Лоранс де Кар вече констатира "лека тенденция на спад в посещаемостта", отбелязва АФП.
Най-известният френски музей трябваше да се справи с ограниченията за достъп до бреговете на река Сена през седмицата преди церемонията за откриването на спортния форум, след като повечето мостове бяха блокирани за достъп.
Лувърът беше затворен на 25 и 26 юли за тържественото събитие. Посетители не приемаха също музите "Орсе", "Оранжри" и "Ке Бранли-Жак Ширак".
В периода между 15 и 28 юли посещаемостта на музея "Ке Бранли-Жак Ширак" е спаднала с 40 на сто в сравнение за същия период миналата година, както и тази в му
В Самоков бе открито 11-ото издание на националния фестивал на любителските театри.
„Театралното изкуство има своята публика, и то немалка. Нашата публика ще има възможността да види над 20 любителски състава“, каза пред журналисти преди официалното откриване Стоян Пашов, председател на читалище – паметник „Отец Паисий - 1859“, което е и организатор.
Според него понякога любителите актьори полагат повече усилия, отколкото професионалистите и се получава много приятно за гледане.
По време на откриването Пашов посочи, че всички, които са дошли за фестивала, ще могат да опознаят и града и това е също едно от положителните неща на събитието. Той пожела успех на всички и каза, че колкото по-трудна бъде работата на журито, толкова по- успешен е фестивалът.
В приветствието си кметът на община Самоков инж. А
На 13 септември музикантите гостуват в галерия „УниАрт“, София, на 15 септември – в Троян, на 17 септември – в Широка лъка, и на 18 септември – в Пловдив.
Събитието в столицата е част от международния фестивал „Софийски музикални седмици“.
Създаден през 2020 г., Olot се състои от Хангил Ким (изпълнител на пири/кенгхуан) и Сонгьонг Ю (изпълнител на хегум/янгум). Името на дуета произлиза от корейската дума olot-i, която означава напълно или цялостно, отразявайки стремежа на артистите да предадат музиката в най-чистата й форма. Те създават медитативен и съзерцателен звук, използвайки разнообразие от традиционни корейски инструменти.
„Вярваме, че това пътуване до България ще ни позволи да разширим своите артистични хоризонти и да допринесем за смислено сливане на корейската и българската култура. С нетърпение очакваме срещата с българската публика", казват музикантите.
„Щастлива съм, че за първи път можем да се докоснем до такъв вид музика от Южна Корея. След три неуспешни опита за финансиране, най-накрая успяха да осъществят пътуването си до България. Olot са млади изпълнители, които съчетават традицията и модерността в свой собствен музикален стил – минимализъм и като нюанс – дзен. За тях това е първият им концерт в чужбина и те избраха България. Надявам се, да бъдат уникални артистични изживявания за българската публика“, казва Суми Ким. Тя е инициатор на турнето.
В Девня за осми път се провежда античният фестивал „Марцианопол - животът в Древния град“. На арената на Античния амфитеатър посетителите могат да видят възстановки на борби, древни ритуали и изпълнения на групи реконструктори от България и чужбина.
Гладиаторски дуели, военни ритуали, демонстрации на легионерски строй и конна езда представят българските сдружения Via Preatoria от София, „Авитохол“ и „Величие“ от Варна, Ludus Luperkalis от Ямбол, „Мадарски конник“ от Обзор както и румънските гости Nokors от Букурещ, Asociatia Culturala Tomis от Констанца и Ludus Apulensis от Алба Юлия.
Марцианопол е бил един от най-важните римски градове на Балканите. Преди повече от две хилядолетия, през есента, когато войските се завръщали в Рим от поход, започвал главният празник в империята, т.нар. Римски игри (Ludi Romani)
Изложба по случай 75 години дипломатически и културни отношения между България и Китай беше открита във Велико Търново. Тя е подредена в Художествена галерия „Борис Денев“ и в нея са представени 75 творби на четирима китайски и двама български художници, творили в Китай в различни жанрове на изящните изкуства. Посетителите на изложбата могат да видят живопис, графика, традиционна китайска живопис. Част от експозицията са и 15 отличени рисунки от международния конкурс „България и Китай – древни и уникални цивилизации“, който се организира от Институт „Конфуций“ във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ повече от 10 поредни години. Подбраните творби отговарят на основното условие на конкурса – търсене на отправни точки за съпоставяне на културите на двете страни.
Четиримата китайски автори, участници в
Естествено е нови изразни средства постоянно да влизат в изкуството, да намират своя път, да се утвърждават и да стават традиционни, а после други нови да ги заместват. Визуалните възприятия в нашето ежедневие са много силни и това въздейства и на очакванията при концертите, затова ние се борим да запазим вниманието на публиката по всякакъв начин. Опитваме се да сме в крак с времето. Електрониката е просто един инструмент, зависи как се използва. Душата идва не от инструмента, а от изпълнителя. Това каза в интервю пианистът и композитор Димитър Бодуров, който заедно със Светлозара Христова организира фестивала „Радар“ във Варна.
Тази година форумът имаше 11-о издание. По думите на Бодуров, концепцията им като основатели е той да бъде отворено събитие, което е отвъд жанровете и стиловите граници, и представя музикални проекти, свързващи различни изкуства с електроника, в
Испанският актьор Начо Герерос пристига в България по повод 15-ата годишнина на „Би Ти Ви комеди“, която се отбелязва днес. Това съобщават от „Би Ти Ви медия груп“.
По думите им Начо Герерос, познат на българската публика като Коке от сериала „Новите съседи“, ще се срещне с почитатели в края на месец ноември.
„Би Ти Ви комеди“ стартира на 1 октомври 2009 г. като уникален канал за българския телевизионен пазар, който предлага само и единствено комедийна и забавно-развлекателна програма 24 часа в денонощието“, посочват от медийната група.
До няколко седмици ще започне излъчване и на премиерният сериал „По-пълна къща“, който е своеобразно продължение на ситкома „Пълна къща“ от 1987 г.
Фотоизложба, посветена на творчество на украинския скулптор Михайло Парашчук, дело на Стефан Н. Щерев и Иво Милев, ще бъдат показани в Централно фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, съобщават от Посолството на Украйна в България.
Експозицията е озаглавена „По следите на Михайло Парашчук“ и може да бъде разгледана в периода 18 - 25 ноември, съобщават организаторите.
Фотографиите са на Щерев, а куратор на изложбата е Милев.
Изложбата се организира от Посолството на Украйна в България, Ректора на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Държавната агенция „Архиви“. На откриването ще присъстват ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев, директорът на ДА „Архиви“ проф. д-р Михаил Груев и посланикът на Украйна у нас Олеся Илашчук.
„Загу